Arduino w pigułce

Czy wiesz, że możesz samodzielnie stworzyć na przykład automatyczne rolety w oknach, prywatną stację pogodową lub sterować oświetleniem w wybrany sposób? A co jak powiem, że nie potrzeba do tego niezliczonej ilości sprzętu, tylko kilka oporników, przełączników, drucików, jakiegoś silniczka i wyjątkowo niepozornej płytki? Wszystko to stworzysz dzięki arduino.

Czym jest arduino?

Arduino to mikro kontroler, dzięki któremu każdy może się poczuć jak wynalazca albo inżynier. Wystarczy zaledwie kilka minut, by stworzyć niesamowite rzeczy. Wystarczy odrobina wiedzy i zapału, aby tworzyć prawdziwe cuda, od służących do zabawy i nauki programowania robotów po przydatne w domu gadżety. Istnieją różne wersje arduino dostosowane do potrzeb użytkowników. Na początek najlepsza będzie wersja UNO. Jest to wersja podstawowa pozwalająca jednak na bardzo wiele.

Działanie mikrokontrolera

Działanie arduino jest stosunkowo proste. Nasz program sprawdza “wejście”, czyli np. różne czujniki takie jak czujnik koloru, światła, odległości czy temperatury. Następnie sprawdza interesujący go bodziec, po czym wysyła do “wyjścia” polecenie np. uruchomienie grzałki, zakręcanie, tak by śledzić linie danego koloru lub obrót, gdy urządzenie zbliży się za bardzo do przeszkody. Części do arduino można dowolnie uzupełniać lub zamieniać, dzięki czemu jedna płytka może stać się niemal dowolnym urządzeniem.
Arduino stanowi świetny początek przygody z robotyką i elektroniką dla dorosłych i starszych dzieci. Pozwala na zdobycie umiejętności, dzięki którym rozwiną się w nowej dziedzinie, a rodzice będą mogli poczuć się jak MacGyver. Podręczniki do arduino pozwalają na wykonywanie krok po kroku coraz bardziej zaawansowanych układów

Czego potrzebujemy, by korzystać z arduino?

Aby w pełni wykorzystać możliwości arduino, należy znać podstawy programowania w języku C. Dla młodych programistów zabawa z arduino stanowi świetny sprawdzian umiejętności. W zależności od tego, jak wiele potrafią, będą mogli tworzyć bardziej zaawansowane programy, a co za tym idzie konstrukcje.
Zapytacie teraz, czy arduino to propozycja tylko dla programistów? Oczywiście, że nie tylko! Co prawda znajomość podstaw programowania jest bardzo przydatna, nie jest to jednak umiejętność wymagana. W sieci możemy znaleźć ogromną ilość gotowych programów oraz instrukcji tworzonych przez użytkowników.
Jeżeli szukasz dla dziecka czegoś innego niż lego mindstorms, lego wedo, dash i dot albo jeśli chce pogłębić swoją wiedzę i rozwijać pasje, arduino jest idealnym krokiem. Nie tylko daje o wiele więcej możliwości niż inne propozycje, ale również pozwala przenieść umiejętności zdobyte podczas zabaw z innymi robotami na zupełnie nowy grunt.

Od czego zacząć przygodę z Arduino?

Na rynku i w sieci możemy znaleźć wiele poradników, które są świetnym rozwiązaniem dla osób zapoznanych z tematem. Jeżeli nasze dziecko dopiero zaczyna przygodę z programowaniem, warto zastanowić się nad kursem z robotyki lub programowania. Trzeba jednak pamiętać, że większość kursów, które nie skupiają się na arduino, nie dadzą wystarczających umiejętności do wykorzystania płytki. Przewagą arduino niewątpliwie jest programowanie i zakres możliwości pozwalający na lepsze zrozumienie dziedzin powiązanych z kursem bazującym na robotach.

Zapisz dziecko!