8 porad jak przygotować dziecko do pierwszego dnia w szokle

Początek szkoły to trudny czas, zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Zupełnie nowe wyzwania stają przed całą rodziną. Dlatego przygotowaliśmy dla was 8 porad jak przygotować siebie i dziecko na pierwszy dzień w szkole.

1. Przygotuj dziecko na nowy plan dnia.

Dni szkolne zdecydowanie różnią się od dni w przedszkolu, nie wspominają o dniach wakacyjnego lenistwa. Warto wcześniej przyzwyczaić dziecko do nowych pór wstawania, a często nawet posiłków.

2. Porozmawiaj z dzieckiem o szkole.

Szczera rozmowa o wszystkim, co go ekscytuje i martwi w pójściu do szkoły może zdziałać cuda. Im więcej dziecko wie o tym, co go czeka, tym mniejszy stres. Niech szkoła stanie się zwykłym tematem przy niedzielnym stole, szczególnie jeśli nie ma starszego rodzeństwa, które może wprowadzić dziecko w szkolny świat.

3. Przygotuj listę porannych obowiązków i ćwicz!

Warto poświęcić kilka wakacyjnych dni na naukę jak przygotować się do szkoły. Najlepiej stworzyć listę obowiązków i powiesić ją w widocznym miejscu. Powinny się na niej znaleźć czynności takie jak: Sprawdź, czy masz wszystkie książki, zjedz śniadanie, umyj zęby. Jest to też świetna okazja do ćwiczenia samodzielności naszego dziecka.

4. Naucz dziecko radzić sobie samemu.

Przebieranie się na wf, korzystanie z łazienki czy wiązanie butów to czynności, które dziecko będzie wykonywało w szkole codziennie. Proszenie za każdym razem nauczyciela może być stresujące dla dziecka. Warto, aby przed pójściem do szkoły stało się samodzielne przynajmniej przy tych trzech sprawach.

5. Odwiedź szkołę w wakacje.

Większość szkół organizuje dni otwarte, w których czasie można zapoznać dziecko z nowym otoczeniem. Dzięki temu przestanie się bać, że nie znajdzie łazienki bądź klasy. Poznanie wcześniej nowych kolegów również znacząco zmniejsza stres związany z pierwszym dniem. Jest to też świetna okazja, aby poznać przyszłego nauczyciela. Przestanie być obcą osobą, a dziecko wie gdzie idzie, kogo spotka na miejscu i kto będzie się nim zajmował.

6. Zabierz dziecko na szkolne zakupy.

Jeśli dziecko samo wybierze (oczywiście pod okiem rodziców) jak mają wyglądać jego zeszyty i strój do szkoły, zwiększy to jego pewność siebie pierwszego dnia. W końcu ma rzeczy, które uważa za fajne i warte uwagi.

7. Pozwól mu zabrać małą zabawkę.

Część szkół nie pozwala przynosić własnych zabawek, jednak breloczek z postaciami z Minecrafta czy ulubiona figurka z kinder niespodzianki w kieszeni lub w plecaku nikomu nie zaszkodzi, a może podnieść dziecko na duchu.

8. Zapisz dziecko na kurs przygotowawczy.

Kurs przygotowawczy przed pójściem do szkoły to nie tylko pomoc z danym przedmiotem. To również świetna okazja, aby oswoić dziecko z porannym wstawaniem. Rozwiązują również problem strachu przed poznawaniem nowych kolegów, na takim kursie dziecko pozna inne dzieci i nauczy się nawiązywać nowe kontakty.

Dużym stresem dla dzieci jest pierwsze zmierzenie się z matematyką, a nauczyciel często ma bardzo mało czasu dla jednego dziecka w przeludnionych klasach. Kurs przygotowawczy z matematyki sprawia, że dziecko zdobywa wiedzę z jednego przedmiotu wcześniej. Dzięki temu szkoła i praca domowa z matematyki to mniejszy stres.

Dlatego specjalnie dla twojego dziecka przygotowaliśmy wakacyjny kurs z matematyki, na którym nie tylko zdobędzie wiedzę zgodną ze szkolną, ale również nauczy się współpracować z rówieśnikami, logicznego myślenia, rozwiązywania problemów i samodzielności. A to wszystko w czasie, który dzieci odbierają za zabawę, czyli gdy są najbardziej pobudzone i zapamiętują najwięcej informacji.

Zapisz swoje dziecko!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *